rzeszow@pti.org.pl, tel. 17 865 12 99
pti@pti.org.pl, tel. 22 838 47 05

Strona główna Aktualności Sekrety Doliny Krzemowej

Sekrety Doliny Krzemowej

-

KATEGORIE

W dniu 21.10.2021 w Urban Lab Rzeszów odbyło się spotkanie Marka Hołyńskiego z uczniami szkół średnich. Tematem przewodnim spotkania była Dolina Krzemowa.

Dolina Krzemowa stała się światowym symbolem rozwoju nowych technologii. Słyszymy o niej często, ale tak naprawdę niewiele na jej temat wiemy. Wykład prezentował genezę tego fenomenu oraz warunki pracy i codziennego życia w Dolinie. Omówione zostały główne czynniki sukcesu Silicon Valley: orientacja na praktyczne rezultaty badań, łatwy dostęp do funduszy inwestycyjnych, rekrutacja najlepszych specjalistów, troska o pracowników, odporność na niepowodzenia. Przedstawione zostały również zasady realizacji typowych projektów.

Marek Hołyński po ukończeniu Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej w 1970 roku pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie, doktoryzując się w 1975 roku w Instytucie Cybernetyki Stosowanej PAN. W latach 1981-89 był profesorem Uniwersytetu Bostońskiego i równolegle samodzielnym pracownikiem naukowym Massachusetts Institute of Technology. Lata 90. spędził w Dolinie Krzemowej projektując graficzne stacje robocze oraz opracowując algorytmy grafiki komputerowej. Od 2008 do 2018 roku był dyrektorem Instytutu Maszyn Matematycznych. Członek-założyciel PTI wybrany do pierwszego Zarządu Głównego w 1981 roku; Prezes w kadencji 2008-2011.

W spotkaniu brali udział uczniowie szkół średnich, członkowie PTI, kadra nauczycielska, a także inni zaproszeni goście.

Z ramienia oddziału spotkanie organizowali:

  1. Andrzej Paszkiewicz – Zakład Systemów Złożonych Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechnika Rzeszowska; Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki
  2. Marek Bolanowski – Zakład Systemów Złożonych Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechnika Rzeszowska; Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki