W tym roku zawody XChallenge odbyły się w Regionalnym Centrum Sportowo-Widowiskowym „Podpromie” Rzeszowie w dniach 13-14.10.2023. XChallenge 2023 dąży do realizacji wielu kategorii zawodów na szczeblu międzynarodowym, gdzie zawodnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności manualne oraz programistyczne. Zawody kierowane będą dla uczniów szkół średnich oraz studentów, lecz nie brakuje również konkurencji dla młodszych i starszych uczestników. Zawody oferują nie tylko nagrody materialne, lecz również doświadczenie pozyskane od osób z całego świata i nowe kontakty.
Ponad 300 zawodników i 200 robotów brało udział w zmaganiach na poszczególnych arenach w ROBO~motion, Task Hunters oraz Smash Bots w ramach II edycji XChallenge 2023. Pierwszego dnia XChallenge odbyły się zawody Task Hunters – skierowane do uczniów szkół średnich z całej Polski. Maksymalnie 10 osobowe zespoły wraz z opiekunami wystartowały w walce o podium na miano najlepszych robotyków! Do udziału zgłosiło się 11 zespołów z całej Polski. Na specjalnie przygotowanej arenie zawodnicy mieli wykonać szereg zadań zdalnie sterując swoim opracowanym przed zawodami pojazdem. W Task Hunters roboty o wymiarach 50 x 50 x 100 cm musiały zdobyć jak najwięcej punktów, aby walczyć o najwyższe miejsca. Jednak to nie tylko jazda po arenie. Task Hunters wymaga dobrze opracowanej strategii działania, wyboru zadań oraz współpracy zespołu. Na uczestników czekały także prezentacje swoich projektów przed Jury, którzy oceniali konstrukcje, przygotowanie do zawodów, umiejętności prezentacji uczestników oraz zarządzania zespołem. Umiejętności miękkie są tu niezwykle ważne. I miejsce zajęli Uczniowie z Technikum w Jaśle zaś 2 i 3 miejsce powędrowało do zespołów z Warszawy.
II dzień wydarzenia to dwa duże zawody w kategorii otwartej – zawody Smash Bots i ROBO~motion. Kategoria otwarta oznacza, że każdy, niezależnie od wieku mógł startować w tych zawodach. Smash Botsy to jedyne takie wydarzenie w Polsce – masywne roboty o wymiarach 40 x 40 x 100 cm oraz wadze do 25 kg walczyły ze sobą na specjalnie zaprojektowanej arenie mogącej wytrzymać każde uderzenie. Zdalnie sterowane roboty wyposażone w niezwykłe uzbrojenie toczyły pojedynki podczas 3 minutowej rundy. W tym roku dodano specjalne przeszkadzajki, które blokowały przeciwników podczas walk. Piły, ostrza, młoty – to jedne z elementów, które można było zobaczyć w konstrukcjach naszych zawodników. Tegoroczną nowością była konkurencja Smash Bots Mini dla uczestników szukających mniejszych wrażeń. Roboty mogły ważyć maksymalnie 454g. Udział wzięło 17 zespołów.
Znane od dawna, przez wiele lat uważane za najlepsze zawody robotów mobilnych w Polsce – ROBO~motion, to 15 konkurencji podzielonych na 6 kategorii, podczas których uczestnicy zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności z zakresu elektroniki i programowania poprzez własne autonomiczne roboty mobilne gotowe sprostać ogromnym wyzwaniom. ROBO~motion nie są zawodami prostymi. Tutaj umiejętności były niezwykle ważne. Przygotowane przez organizatorów tory były wyjątkowo wymagające, szczególnie opracowane przez nich trasy do line followerów. Największym do tej pory złotym gralem ROBO~motion była konkurencja Line Follower Turbo Enhanced. W tym roku uczestnikom udało się przejechać całą trasę zarówno po spiralach jak i po suficie. Poza kategorią Line Follower dostępne były w tym roku takie kategorie jak Sumo, LEGO Tug of War, Cebula House czy Freestyle. Na podium oprócz Polaków stanęli też zawodnicy z Litwy. Łącznie zawody odwiedziło około 10 000 osób.
II edycja XChallenge to 4 filary mocnych wrażeń: 3 zawody oraz tegoroczna nowość: festiwal nowych technologii. Masa symulatorów w tym dedykowana strefa VR, symulatory szybowców oraz lotów kosmicznych. Na miejscu czekał także specjalny symulator F35!
Organizatorzy jeszcze raz bardzo dziękują za udział i zapraszają za rok!
Organizatorami wydarzenia są: Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, RoboLAB, RzIT Rzeszowska Grupa IT. Z ramienia PTI w organizację zawodów włączyły się następujące osoby: Mateusz Salach, Marek Bolanowski, Andrzej Paszkiewicz, Dawid Ostrowski.
Partnerem merytorycznym wydarzenia była Sektorowa Rada ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.