rzeszow@pti.org.pl, tel. 17 865 12 99
pti@pti.org.pl, tel. 22 838 47 05

Strona główna Aktualności Studia Podyplomowe: “Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa”, na Politechnice Rzeszowskiej, od października...

Studia Podyplomowe: “Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa”, na Politechnice Rzeszowskiej, od października 2023!

-

KATEGORIE

13. października, ruszają nowe i unikatowe w skali Polski i świata, Studia Podyplomowe “Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa”.  Zapisy na studia będą uruchomione od dn. 7 VII br. i potrwają do końca września br.

Kierunek obejmuje interdyscyplinarne ujęcie tematu retro computing.  Tematy zajęć to po pierwsze: zarys historyczny, m.in. Historia informatyki w Polsce.  Następnie tematy typowe dla retro computing: Platform Studies, Architektura 8-/16-bit, Systemy operacyjne retro, Urządzenia Peryferyjne.  Ponadto: GameDev, Demoscena, RetroGameDev i inne.  Studium ma patronat Komitetu Społecznego Kroniki Polskiej Demosceny.

Po kierunku można spodziewać się: rozrywki na poziomie, sporej dawki wiedzy, warsztatów, dobrego towarzystwa (tj. zarówno Prelegentów jak i samych Uczestników) oraz ogólnie – unikatowych doświadczeń, na skalę światową.  Zajęcia to formuła studiów zaocznych (sobota-niedziela), zjazdy co około 4 tygodnie, w 100% stacjonarne.  Zajęcia to Wykłady oraz Ćwiczenia/Warsztaty.  Niektóre zajęcia planowane są w klubie studenckim (na wyłączność Uczestników).  Koszt Studiów to 3000 PLN za dwa semestry.

Większość nazwisk Prelegentów jest dość dobrze znana w środowisku.  Są to osoby ze środowiska demoscenowego bądź akademicy, którzy przykładowo historią informatyki zajmują się od kilkudziesięciu lat.  Niebawem zostanie uruchomiona strona internetowej Studium, gdzie pojawią się sylwetki wszystkich Wykładowców.  Są to osoby z Rzeszowa, ale również z Krakowa, Katowic, Łodzi, Warszawy czy Poznania.

Jak wiedza o retro komputerach może przydać się w dzisiejszym świecie?  To wiedza jak było kiedyś.  A historią można (i należy) się inspirować, gdyż jak wiadomo, historia lubi się powtarzać.  Nawet obecnie, zapomniany już „Pan Spinacz” z MS Office ’97 powraca — tym razem jako ChatGPT.  A czym tak naprawdę jest retro-computing?  Retro-computing to wspólnota, sztuka, technologie, no i rozrywka!